Input:

Dohodak od kapitala po osnovi kamata i dividendi

29.12.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.24.1.1 Dohodak od kapitala po osnovi kamata i dividendi

Iva Uljanić, dipl. oec., ovlaštena porezna savjetnica

Prema članku 64. Zakona o porezu na dohodak, dohotkom od kapitala smatraju se primici po osnovi:

- kamata,

- izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti tekućeg razdoblja,

- kapitalni dobici,

- udjeli u dobiti ostvareni dodjelom ili opcijskom kupnjom vlastitih dionica,

- dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu, a koji su ostvareni u poreznom razdoblju.

Pri tome, ako su ti primici ostvareni iz ili u inozemstvu, važno je uzeti u obzir i ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji imaju prioritet u primjeni prije odredbi zakona o porezu na dohodak (primjerice ako u takom ugovoru piše da isključivo pravo oporezivanja ima zemlja izvora (npr. Nizozemska) tada druga zemlja ugovornica (Hrvatska) ne može oporezivati te primitke koje je ostvario njezin rezident. Hrvatska ima sklopljene ugovore sa svim zemljama EU te UK i Švicarskom (sa SAD-om još nema). Potrebno je napomenuti i da je porezni obveznik dužan Poreznoj upravi podnijeti prijavu (Obrazac RPO) radi upisa u registar obveznika poreza na dohodak ako ostvaruje dohodak od kapitala iz inozemstva, u roku od osam dana od dana početka ostvarivanja tog primitaka.

Porez plaćen po osnovi dohotka od kapitala postaje konačan nakon uplate i više ne ulazi u godišnji obračun poreza na dohodak. To s jedne strane znači da ne postoji mogućnost da taj dohodak pri godišnjem obračunu potpadne pod višu poreznu stopu ako je sveukupni dohodak u višem poreznom razredu, a s druge strane to znači i da porezni obveznik neće moći pri godišnjem obračunu taj dohodak umanjiti za osobni odbitak i možebitno ostvariti povrat poreza ako mu je to jedini izvor dohotka. Za dohodak od kapitala ne podnosi se godišnja porezna prijava.

a) Oporezivanje kamata

Oporezivim kamatama smatraju se primici od tražbina svake vrste, a osobito:

1. primici od kamata na štednju u eurima i deviznu štednju (po viđenju, oročenu ili rentnu štednju, uključujući i prinos, nagradu, premiju i svaku drugu naknadu ostvarenu iznad visine uloženih sredstava)

2. primici od kamata po vrijednosnim papirima (primjerice sekuritizirani dug, uključujući i potvrde o deponiranim vrijednosnim papirima)

3. primici od kamata po osnovi danih zajmova i

4. primici ostvareni na temelju podjele prihoda investicijskog fonda u obliku kamata, ako se ne oporezuju kao udjeli u dobiti na temelju podjele dobiti ili prihoda investicijskog fonda.

Međutim, ne oporezuju se sljedeće vrste kamata:

1. zatezne kamate

2. naplaćene kamate po sudskim rješenjima i rješenjima tijela lokalne i područne


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: