Input:

Porezni pregled troškova osobnih automobila u poslovanju poduzetnika

5.5.2025, , Izvor: Verlag Dashöfer

2025.09.1.1 Porezni pregled troškova osobnih automobila u poslovanju poduzetnika

Sandra Hrvatin, dipl.oec., ovlašteni interni revizor

1.Uvod

Poduzetnici koji u svom poslovanju koriste osobna vozila, nastale troškove moraju prikazivati u svojim poslovnim knjigama na određeni način. Porezni tretman nastalih troškova razlikuje se sa aspekta Zakona o porezu na dodanu vrijednosti i Zakona o porezu na dobit. Osim toga, odbitak pretporeza i priznavanje troškova u pogledu poreza na dobit različit je ovisno o tome koriste li se osobna vozila za obavljanje temeljne djelatnosti npr. za autoškolu, rent-a-car, taxi službe i slične aktivnosti ili osobna vozila koriste zaposlenici i/ili članovi uprave za osobni prijevoz. Pod pojmom osobni automobil u porezne svrhe, u skladu s čl. 136. st. 3. Pravilnika o PDV- u, smatra se motorno vozilo namijenjeno za prijevoz osoba koje, osim sjedala za vozača, ima najviše osam sjedala (motorna vozila kategorije M1). U nastavku članka bit će objašnjen porezni položaj osobnih vozila kao i porezni položaj troškova njihove uporabe ovisno o tome u koju svrhu se ista koriste.

2.Analiza troškova uporabe osobnih automobila s aspekta PDV-a

Pravo na odbitak pretporeza u slučaju da se osobna vozila koriste za obavljanje temeljne djelatnosti

Ako osobna vozila služe za obuku vozača, testiranje vozila, servisnu službu, djelatnost prijevoza putnika i dobara, prijevoza umrlih, iznajmljivanje ili se nabavljaju za daljnju prodaju (odnosno djelatnostima iz članka 61. st. 3 Zakona o PDV-u) te ako se radi o motornim vozilima kategorije N1 koja nisu predmet oporezivanja prema Zakonu o posebnom porezu na motorna vozila (NN. 15/13. – 121/19.) porezni obveznik ima pravo na odbitak 100% pretporeza za troškove nabave roba i usluga povezanih s tim vozilom. To uključuje: nabavku vozila, gorivo, servis, pranje, autogume i slično.

Pravo na odbitak pretporeza u slučaju da se osobna vozila koriste za osobni prijevoz

Prema Zakonu o PDV-u u Hrvatskoj, pravo na odbitak pretporeza pri nabavi, najmu, korištenju i održavanju osobnih vozila je ograničeno kada se vozila koriste za osobne potrebe ili miješane svrhe (poslovne i privatne). Ako se za vozilo koje se koristi za osobni prijevoz ne vodi vjerodostojna evidencija poslovne upotrebe, automatski vrijedi pravilo o 50% ograničenju prava na pretporez. To pravilo je uvedeno kako bi se spriječila zlouporaba osobnih vozila za privatne potrebe na teret poslovnih troškova. Dakle, ako se vozilo koristi za osobni prijevoz, porezni obveznik ima pravo na odbitak samo 50% pretporeza koji je iskazan na ulaznim računima. To uključuje troškove nabave vozila, najma, leasinga, servisa, goriva, i drugih povezanih troškova.

Dio pretporeza iz ulaznih računa za troškove uporabe osobnih automobila koji se može odbiti (50 %) evidentira se na dugovnoj strani računa na kojem se knjiži pretporez, a svota pretporeza koja se ne može odbiti evidentira se kao trošak odnosno „pripisuje” se troškovima uporabe u razdoblju u kojem su oni nastali.

Obračunavanje troškova uporabe osobnih vozila po osnovi plaće u naravi nema utjecaja na mogućnost odbitka pretporeza prema Zakonu o PDV-u. Također, godina nabave vozila također nema utjecaja na odbitak pretporeza.

Porezna uprava u svom stajalištu od 27. ožujka 2018. godine (KLASA: 410-10/18-01/01) navodi: ”Porezni obveznik ima pravo na odbitak 50% pretporeza za nabavu dobara i usluga (održavanje, gorivo i slično) povezanih s tim prijevoznim sredstvima za osobni prijevoz neovisno o tome jesu li ta prijevozna sredstva nabavljena do 31. prosinca 2017. ili nakon tog datuma te neovisno o tome što je isto primjerice nabavljeno putem financijskog leasinga.“  

U Obrascu PDV, u slučaju da poduzetnik ima pravo na odbitak 50% pretporeza, podaci se prikazuju ovako:

●t. III.3 — prikazuje se ukupni odbijeni pretporez po stopi 25%.

●t. VIN.1.1.2 — prikazuje se samo poreznu osnovicu na koju se primijenilo pravo na 50% odbitka.

U skladu s čl. 178. st. 1. t. 1.


Input: