Input:

Knjiženje računa iz EU i zemalja izvan EU

4.5.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.08.1.3 Knjiženje računa iz EU i zemalja izvan EU

Iva Uljanić Škreblin, mag. oec., ovlaštena porezna savjetnica

Trgovina s inozemstvom uobičajeno obavlja se temeljem ugovora između trgovca sa sjedištem u republici Hrvatskoj i osoba sa sjedištem u inozemstvu sukladno propisima Republike Hrvatske te međunarodnim sporazumima i ugovorima.

Od ulaska Republike Hrvatske u EU potrebno je odvojeno voditi podatke o dobavljačima iz EU i onih iz trećih zemalja, zbog različitog tretmana takve vrste nabave. Naime, kada se radi o nabavi robe iz trećih zemalja onda se radi o uvozu i takav uvoz može podlijegati carini (ovisno o vrsti robe) i drugim obvezama koje su vezane uz uvoz robe, dok kod nabave iz EU se više ne radi o uvozu već o unosu ili stjecanju dobara iz EU i tu nema carine niti bilo kakvih carinskih davanja. Kada se radi o PDV-u također je propisan različit tretman ovisno o tome radi li se o uvozu robe ili o stjecanju dobara iz EU. Naime, predmet oporezivanja PDV-om (čl. 4. Zakona o PDV-u) je, između ostalog:

- stjecanje dobara unutar Europske unije koje u tuzemstvu obavi uz naknadu, između ostalih, porezni obveznik koji djeluje kao takav ili pravna osoba koja nije porezni obveznik, ako je prodavatelj (isporučitelj) porezni obveznik koji djeluje kao takav u drugoj državi članici i koji u skladu s propisima te države članice nije oslobođen obračunavanja PDV-a kao mali porezni obveznik i na njega se ne odnose odredbe članka 13. stavaka 3. i 4. Zakona o PDV-u:

- obavljanje usluga u tuzemstvu uz naknadu koje obavi porezni obveznik koji djeluje kao takav,

- uvoz dobara.

Generalno, „stjecanje dobara unutar Europske unije” je stjecanje prava raspolaganja pokretnom materijalnom imovinom u svojstvu vlasnika, koju prodavatelj ili stjecatelj dobara ili druga


Input: